چهارشنبه, 22 مرداد 1399
ساخت شکلات رنگین کمانی توسط چاپگر سه‌بعدی

 

تیمی از پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH Zurich)، روشی ابداع کرده اند که می توان به وسیله آن شکلات هایی درست کرد که مثل رنگین کمان می درخشند.

محققان در این روش از هیچ رنگ دهنده مصنوعی استفاده نکرده اند و تنها با چاپ کردن سازه مخصوصی روی سطح شکلات، به آن خصوصیات رنگین کمانی داده اند.

پژوهشگران می گویند برای درست کردن شکلات رنگین کمانی، سازه ای را روی سطح شکلات چاپ کرده اند که افکتی موسوم به «رنگ آمیزی سازه ای» (Structural coloration) را تولید می کند. آنها این فرآیند را به پوست آفتاب‌پرست تشبیه کرده و می گویند پوست این حیوان با پراکنده کردن نور، رنگ های مختلفی را ساطع می کند.

محققان در حال توسعه قالبی هستند که توانایی چاپ روی چندین شکلات را داشته و در حال مذاکره با شرکت های تولید کننده شکلات هستند تا شکلات های رنگین کمانی را وارد فاز تجاری کنند. نکته جالب اینکه جرقه ساخت شکلات رنگین کمانی هنگامی زده شد که محققان در یک کافی شاپ در مورد شکلات گپ زدند. صحبت آنها به امکان ساخت شکلات رنگارنگ کشیده شد و آنها تحقیقات خود را در این رابطه شروع کردند. آنها ابتدا به روشی دست یافتند که شامل آغشته نمودن سطح شکلات می شد ولی به دلیل پیچیده بودن و زمان بر بودن برای تولید انبوه، از آن صرف نظر کردند.

با محبوبیت فراوانی که نوشیدنی های رنگارنگ استارباکس دارند، می توان به موفقیت شکلات رنگین کمانی نیز اطمینان داشت.

برچسب ها: ,

مطالب مرتبط

0 دیدگاه

یک نظر ارسال کنید