چهارشنبه, 22 مرداد 1399
اینترنت اشیاء تا کجا پیش میرود

مایک مولر، مسئول ارشد فناوری ای.‌آر.‌ام، جالب‌ترین مواردی را که مشتریان با طراحی‌های میکروپردازنده‌های شرکت در زمینه اینترنت اشیاء انجام می‌دهند، جمع‌آوری می‌کند.

او به نتایج فوق‌العاده‌ای دست یافته است، مثلا‌ یک توستر که الگوی آب و هوای روز را روی نان تست شما ایجاد می‌کند. مولر می‌گوید که این کاربردهای اینترنت اشیاء در نهایت می‌توانند فروش 15 میلیاردی در سال 2015 را به فروش یک تریلیارد دستگاه در آینده نزدیک تبدیل کنند.

در این راستا، خلاقیت بخش مهمی از تحقق چشم‌انداز اینترنت اشیاء به واقعیت است. اما از دیگر سو سرطان ریه یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها در آمریکاست و از هر 100 بیمار 54 مورد از این بیماری جان سالم به در می‌برند. اما اگر زود تشخیص داده شود، آمار نجات‌یافتگان بالا خواهد رفت.

هزینه درمان در سال بیش از12.1 میلیارد دلار است. برای افزایش شانس نجات بیماران، شرکتی به نام استون مدیکال(‌Owlstone Medical) دستگاهی‌ را تولید می‌کند که می‌تواند بازدم شما را تجزیه و تحلیل کند و علائم سرطان ریه را بررسی کند.

مولر می‌گوید: «این دستگاه بر پایه یک حسگر کوچک کار می‌کند بنابراین شما می‌توانید تصور کنید که در آینده نزدیک می‌توان با استفاده از آن موارد زیادی را در انسان تشخیص دهد و اینکه  پروژه بعدی به دنبال تشخیص بو و شناسایی سرطان روده است.» ای.‌آر‌.ام در حال حاضر روی دستگاه‌های الکترونیکی پلاستیکی کار می‌کند. یکی از کاربردهای این برنامه تولید یک حسگر یکبارمصرف است که می‌تواند بوی زیر بغل شما را شناسایی کرده و مشخص کند که آیا باید دئودورانت بیشتری ساطع کند یا خیر. مولر که می‌دانست هزینه اسکن‌های مغزی ام.‌آر.‌آی بسیار بالاست، سعی کرد روش کم‌هزینه‌تر و آسان‌تری برای تشخیص بیماری پیدا کند.

او همچنین قصد داشت توستری بسازد که بتواند آب و هوا را نشان دهد.  اکنون یک پروژه کرادفاندینگ در کیک‌استارتر به نام Toasteroid راه‌اندازی شده ‌که بیش از 187.849 دلار بودجه جمع‌آوری کرده است تا یک توستر قابل برنامه‌ریزی ساخته شود که می‌تواند آب و هوا را روی نان تست شما پیش‌بینی کند. او می‌گوید: «امیدوارم سال آینده توستر اینترنتی من تولید شود.» در حوزه اینترنت اشیاء، مشکلاتی در زمینه امنیت، اعتماد و حریم خصوصی وجود دارد که هنوز حل نشده است.

منبع: shanbemag

برچسب ها:

مطالب مرتبط

0 دیدگاه

یک نظر ارسال کنید