یکشنبه, 19 مرداد 1399
استارت آپ ناب

دربیشتر داستان‌های مربوط به استارت‌آپ‌های موفق چند موسسه فوق‌العاده به‌طور اتفاقی به یک ایده انقلابی دست یافته و از تکنولوژی‌های نوآورانه استفاده کرده‌اند. در ابتدا ایده آن‌ها احمقانه به نظر می‌رسید اما خیلی سریع رشد کردند و قابلیت‌های خود را نشان دادند.

مؤسسان این استارت‌آپ‌ها سرمایه بسیار زیادی جذب کرده و یک تیم بسیار متبحر ایجاد کردند که در نهایت جهان را تغییر دادند. انتخاب گزینشی و پس از وقوع روایت شده است اما واقعیت این است که بیشتر استارتاپ‌ها با وجود ایده‌های عالی و تلاش زیاد ناکام می‌ماند.

علاوه بر این داستان‌های مربوط به موفقیت استارتاپ‌ها معمولاً از بیان جزئیات خسته کننده مربوط به اجرای کار صرف‌نظر می‌کنند. درحالیکه اجرا مهمترین بخش در موفقیت یک استارتاپ است و کارآفرینان تمایل دارند که مدیریت و کارهای اجرایی را همچون شرکت‌های بزرگ به شکلی بروکراتیک انجام دهند.

منشاء استارتاپ ناب

 ‏اریک رایس از اینکه می‌دید درصد بالایی از استارتاپ‌ها شکست می‌خورند خسته شده بود و از دیدن تیم‌های زیادی که برای ساختن یک محصول سخت تلاش می‌کردند اما در نهایت محصول‌شان در بازار شکست می‌خورد ناراحت می‌شد.

رایس این  شکست‌ها را اینگونه نامگذاری کرد:

-فراهم کردن محصولاتی که هیچ کس آن را نمی‌خواهد.

رایس به عنوان مسئول ارشد تکنولوژی در IMVUبرای کم کردن این شکست‌ها تلاش‌های زیادی کرد. وی در استارتاپ مجازی خود که یک اجتماع مجازی آنلاین بوده ایده‌های جدید و شاید عجیبی اجرا کرد. برای مثال سراغ ساختنMVP  یا ساختن کمینه محصول پذیرفتنی رفت، همچنین پذیرفت که ارائه یک محصول با وجود اشکالات زیاد و پیش از اینکه کاملاً آماده باشد اشتباه نیست. در این زمینه رایس به صورت مداوم در محصول تغییراتی می‌داد، به صحبت‌های مشتریان گوش نمی‌داد بلکه به جای آن به دنبال بررسی تجربه آنها با محصول و مشاهده رفتار واقعیشان بود.

این ایده‌ها قدری عجیب به نظر می‌رسید اما به خوبی جواب دادند. تا سال 2011،  IMVUبه یکی از سودده‌ترین کسب و کارها تبدیل شد و بیش از۵۰ میلیون دلار درآمد و بیش از ۱۰۰ نفر کارمند داشت. رایس تجربیات و درس‌هایی که یاد گرفته بود را در وبلاگ شخصی‌اش به اشتراک می‌گذاشت و در همایش‌ها و کنفرانس‌ها درباره آنها صحبت می‌کرد. ایده‌های او منجر به شکل‌گیری روش “استارتاپ ناب” شد که با مفاهیم مربوط به تولید ناب، تفکر طراحی، روش‌های توسعه مشتری استیو بلنک و توسعه چابک اشتراک زیادی دارد.

روش استارتاپ ناب بر روی تکرار سریع کشف خواسته‌های مشتری، تصمیم‌گیری علمی بر اساس داده‌ها تأکید دارد. همچنین دارای اصول و ضوابطی است که در ادامه می‌خوانید:

۵ اصول روش استارتاپ ناب عبارتند از:

– کارآفرینان همه جا هستند

– کارآفرینی عبارت است از مدیریت کردن در شرایط نامطمئن

– یادگیری صحیح

– چرخه بازخورد ساختن

– سنجه نوآوری

  1. کارآفرینان همهجا هستند

 بدین معناست که روش نوآوری ناب نه تنها برای استارتاپ‌ها به خوبی کار می‌کند بلکه برای تشکیلات اقتصادی بزرگ نیز مناسب است و هر سازمانی که به دنبال نوآوری است می‌تواند این مفاهیم را پیاده‌سازی کند حتی اگر دولت‌ها و سازمان‌های خیریه باشند.

  1. کارآفرینی عبارت است از مدیریت کردن در شرایط نامطمئن

روش‌های نوآوری ناب برای مدیریت کردن عدم قطعیت‌ها مناسب است؛ به طور مثال هنگامی که مشتریان مشخص نیستند یا زمانی که مشخص نیست چه محصولی باید تولید شود به کار می‌رود.

  1. یادگیری صحیح

 یادگیری صحیح از تکرار زیاد تجربه‌های علمی، آزمودن فرضیه در خصوص مشتری‌ها، محصولات و تأیید یا رد این فرضیات با توجه به داده‌ها به دست می‌آید. استارتاپ‌ها باید با صرف کمترین منابع ایده‌هایشان را برای مشتریان واقعی امتحان کنند تا بازخورد مناسبی دریافت کنند.

  1. چرخه بازخورد ساختن

 اندازه‌گیری یادگیری روش ساخت بنا برای دستیابی به یادگیری معتبر از این چرخه از سه گام استفاده می‌کند که عبارتست از:

 ساختن سریع محصولات ارزان با توجه به ایده‌ها

اندازه‌گیری پاسخ مشتری‌ها به محصولات

– یادگیری از بازخورد مشتری‌ها و تصمیم‌گیری درباره ادامه کار با استراتژی موجود یا تغییر استراتژی در یک جهت جدید.

– استارتاپ ‌هایی که به این چرخه بازخورد شتاب می‌دهند به سرعت و با کمترین اتلاف در زمان، پول و تلاش به یادگیری صحیح دست پیدا می‌کنند.

  1. سنجه نوآوری

 سنجه نوآوری به ما اطمینان می‌دهد که استارت‌آپ‌ها بر روی معیارها و اهداف درستی که برای رشد ضروری هستند تمرکز کرده‌اند و بسیاری از سازمان‌ها بر روی معیارهای بیهوده مانند مشتری‌های کلی تمرکز می‌کنند که معیارهای مناسبی برای پیشرفت نیستند.

((برگرفته از بخشی از کتاب استارت‌آپ ناب نوشته اریک ریس))

برچسب ها: , , ,

مطالب مرتبط

0 دیدگاه

یک نظر ارسال کنید